Võhandu jõgi

Leevi-Leevaku

Kuupäev: 3.-5. august 2021

Kaart

Liivakivipaljandikke on omajagu
Võhandu jõgi on pikim Eesti jõgi, populaarne kanuumatkajate seas ning seal toimub ka iga-aastane pika ajalooga Võhandu maraton. Jõgi on vahelduva voolukiirusega, kenade vaadete ja liivakivipaljandikega. Leevi-Leevaku vahel on ka palju talusid ja suvemajakesi. 
 
Leevi juures on spetsiaalne koht, kust paat vette panna. Kui ülaltpoolt juba tulla, siis Leevil on suur tamm, peab paadi ümber vedama.
 
Leevist alates on mitmeid majakesi jõe ääres, kaldad pigem võsased. Mõne aja pärast on kõrged kaldad ja liivikivipaljandikud. 6 km pärast on väike veskitamm, augustikuuse veeseisuga oli väike. U. 13 km pärast tuleb Reo autosild, peale seda muutub parem kallas väga kõrgeks, kuuse- ja männimets. Vasak kallas on madalam ja heinasem. Kui leppida korraliku ronimisega, siis on seal päris mõnus vajadusel ööbida. Mõnusaid ööbimiskohti on vähevõitu - kaldad on pigem võsased, madalad ja niisked, head kohad tihtipeale kellegi õu. Kohti leiab, aga kui mõni sobilik on, siis pigem kinni pidada ja mitte oodata, et äkki tuleb parem.
 
Vahepeal on kaldad päris madalad ja heinased
Ühes kohas oli puu risti üle jõe, pidi süsta üle vedama, aga muidu oli korralikult puhtaks tehtud. Seegi puu oli värskelt kukkunud. Kuskil keskel oli veel üks tamm, aga seegi oli madal.

Edasi muutuvad kaldad madalamaks, heinasemaks. Teel on Ruusa raudteesild (u. 27 km Leevilt) ja mõned autosillad, enne jõe laiemaks minemist Võukülas on jälle kõrgemad kaldad, ilus männimets, head ööbimispaigad. 

Peale Võuküla läheb jõgi laiaks ning u 5 km pärast on Leevaku hüdroelektrijaam. Kui edasi sõita, peab kindlasti ümber vedama. Välja saab paadi võtta vasakul kaldal paadisilla juures. 

Mõnus rahulik jõeke, väga mõnus esmakordsele sõitjale. 

34 km. Veetase 10 cm.  
 
Mõnus laagriplats

Kommentaare ei ole: