Kõpu jõgi

Õisu järv - Raudna jõgi

Kuupäev: 15.-16. mai 2020
Kaart

Kõpu Õisu lähedal on üsna lai
Kõpu on võrdlemisi soises alas, Õisu järve pool väga roostikune ja suve poole ilmselt oluliselt rohkem läbi kasvanud. Muidu rahuliku vooluga jõgi, aga kohati võib puuderisu ees olla. 

Vahepeal muutub üsna roostikuseks ja kitsaks
Paadi saab vette panna Õisu mõisa juurest, Õisu järve vaatetorni juurest. Risti üle järve on u. 2 km sõita. Algus on üsna lai, hiljem läheb kohati väga kitsaks ja suve poole võib roostiku läbimine keerulisem olla. Väga vahelduva laiusega: vahel mõnemeetrise laiusega oja, kohati üle kümne meetri laiuste lõikudega. Inimtühi ja vaikne. Jõgi on üsna järskude kallastega ja sügav.


Märgata on palju erinevaid linde - luiged, pardid, halle ja valgeid haigruid. Laagrikohti on, aga peab arvestama üsna niiske ja mullase maapinnaga.

Üldiselt kergelt soised kaldad vahelduvad kõrgemate kallastega ja muutub järjest kuivemaks. Kohati on risu teel, peab läbi või üle rammima, kaks korda pidi paadi välja tõstma. 11 km peale Õisu järve on Abja-Paluoja sild - ka siit võib reisi alustada. Natuke enne seda on väike tamm. 10 km enne Raudnasse suubumist Kõpu-Paunküla sild. Selle all on suurem betoonist trepistik, läbitav, aga paadi põhi saab kõvasti kraapida. 5 km enne Raudnat on Vanaveski sild. 

Peale seda on üks suurem tamm, läbitav, aga päris esimesel sõidul on võib-olla julgem kõrvalt vedada. Edasi on üsna kivine ja madal, palju väikesi tammikesi ja kärestikke, vool on mõnevõrra kiirem. Enne Raudnat muutub jõgi jälle sügavamaks ja suubudes on paremalt märgata Raudna jõge, mis on kitsam kui Kõpu. Alles pärast Kõpu ja Raudna ühinemist muutub Raudna laiemaks. Siit on hea reisi jätkata mööda Raudna jõge. 

Ilus jõgi, mõnus sõita, on vaheldumisi nii aerutamist kui vaikset kulgemist. 

36 km, u. 9 tundi sõiduaega. 

Natukene enne Raudnasse suubumist


Kommentaare ei ole: