Vigala jõgi

Kabala - Konuvere sild

Kuupäev: 7. aprill 2023

Kaart

Kuusemetsad liginevad
Vigala jõge tuntakse ka Konvere jõena ja on Kasari jõe veerohkeim lisajõgi. Tegelikult on isegi veerohkem, kui Kasari jõgi ise. Kogupikkus on jõel 96,7 kilomeetrit. Jõgi on suhetliselt madal, suve poole on läbimine ilmselt mõnevõrra keerulisem. 

Päris Kabala sillalt ei tasu paati vette panna - kohe tuleb tamm, kus peab süsta nagunii välja võtma. Mööda maanteed allavoolu sõites paistab jõgi kohe vasakut kätt üle heinamaa, sealt on hea paati vette lasta.. 

Alguses on Vigala käänuline, aga võrdlemisi lai. Suuremat sodi ees ei vedele, paar korda pidi üle palgi rammima. Väljatõsteid oli ainult üks - üsna alguses poole on jõgi kõrkjatest ja puudest pikalt ummistunud, sealt pidi paadi läbi võsa edasi viima. 

Vigala lookleb üsna asustuse keskel, pikalt autotee läheduses, mis aga üsna hõreda liiklusega on. Umbes 20 kilomeetri pärast jõuab Sulu hoiualasse, kus on vähem asustust ja võsased kaldad asenduvad kuusikuga.

Kõrkjad
Siin-seal tuleb juurde ojakesi ja väiksemaid jõgesid, teel on ka mõned päris suurte kividega tammid, mis praeguse veeseisuga ilusti sõidetavad olid, aga suve poole võib sinna kinni jääda.
 
Jõe kaldad on madalad, aga kuivad, peatuda saab enam-vähem igal pool. Kallastel kasvab peamiselt võsa ja kõrkjad, hiljem, Sulu hoiualasse jõudes, on ka kõrgemad kuused. Sulu hoiualas muutub jõgi natuke sirgemaks. Vesi on pea täispikkuses üsna madal, põhi paistis peaaegu kogu aeg kätte, suve poole ei pruugi väga hästi sõita saada. 

Vool oli võrdlemisi kiire, siin-seal olid pikemalt mõned eriti kiirevoolulised kohad või kärestikud, need olid ünsa madalad ja kivised. Lihtsasti sõidetav jõgi.

U. 30 km. 24h keskmine veetase Konuvere juures 95 cm.  U. 7h sõiduaega.
 
Madalad kaldad

 
 

 

Kommentaare ei ole: