Navesti jõgi

Navesti-Kootsi sild

Kuupäev: 10. juuni 2020

Navesti Navesti juures
Navesti on lai ja rahulik jõgi, mis kulgeb küll enamasti autotee ääres, kuid on võrdlemisi vaikne ja ilus.

Sissepanek Jaska-Võhma tee sillalt Navesti asula juures. Silla all on autodele väike tasaseks sõidetud plats. 

Lõigu alguses on jõgi lai ja väga rahulik. Mõned väiksemad sillad. Kaldad ja kohati põhi on paekivist, vahepeal on jõgi juskui kanalis ning voolab madalate paekallaste vahel. Siin-seal on mõned üksikud majad, muidu palistab kaldaid tihe toomingavõsa. 

Navesti paekallas
Lai ja rahulik jõgi lõppeb Vihi kandis Tamme-Veskis. Seal on suurem tamm, kust tuleb paat üle tõsta.

Eedasi läheb väga madal ja kivine jõelõik, tuleb paati vees üle kivide lohistada. Võib minna ka paremalt, väikese betoonsillakese pealt või alt läbi, sõita esimese maja juurde ja tõsta sealt paat ümber väikesese kanalisse. Kanal on madal, aga mööndustega sõidetav kuni ühineb uuesti jõega. Ühe kohaliku inimese jutu järgi võib veel rohkem paremale minna ning teise kanali kaudu Navestile tagasi pääseda - aga siis peab kaks korda paati välja tõstma. 

Edasi on jõgi kitsam, päris korralikult on kõrkjaid, vahepeal pidi päris kõrkjate sees sõitma. On paar madalamat silda, aga pääses napilt läbi - kõrgema veetaseme korral ei pruugi pääseda. Jõevool on kiirem, päris mitmeid väikeseid kärestikke ja mõned tammid. 

Kootsi sillale lähenedes muutib jõgi jälle rahulikumaks, vahepeal laiemaks, siis jälle päris kitsaks.Väga palju oli näha kopraid - koprapesi isegi mitte, aga kopraid oli näha u. viie ringis. Lisaks saarmas, kes kõik üsna julgelt paadi juures askeldasid. 

U. 20 km, 5,5 h.
 
 

Kootsi sild - Halliste jõe suue

Kuupäev: 19. september 2020
 
Saarjõe kandis
Samast Kootsi sillast saab mugavalt paadi sisse panna. Navesti jätkab tasast voolamist. Kaldad on võsased ja heinased, jõgi ise lai ja sirge, algajale väga sobilik. Vool on nõrk, saab ilusti ka vastuvoolu sõita. Veeseis oli üsna kõrge. Vasak kallas on põhiliselt mets, Soomaa rahvuspark. 

Parem kallas on põhiliselt luhad ja heinamaad, Siin-seal on maju ja muid hooneid. 

Üsna pea peale Kootsi silda suubub Navestisse Saarjõgi. Sealt edasi, Kaansoo kandis oli sillaehitus, pidi süsta üle vedama, muidu täitsa vaba läbipääs.
 
Piki jõe serva läheb pikalt ka autotee, aga suhteliselt vähe sõidetav ning automürinat kostab võrdlemisi harva.

Jõgi läheb järjest laiemaks, Halliste suudmele lähenedes on päris lai, üle jõe on kaks rippsilda. Kohe teise silla alt läbi minnes jääb Halliste suue vasakule. Siit saab matka jätkata kas edasi Pärnu jõe poole või mööda Hallistet üles - vähemasti praegu oli jõgi suhteliselt vaikse vooluga, ei olnud raske aerutada. Suurvee ajal võib muidugi teine asi olla. 
 
U. 19 km, u. 5h.  

Halliste jõe suue - Jõesuu

Kuupäev: 15. aprill 2022
 
Navesti jätkab laia ja rahulikku voolamist - suurvee ajal on vool peale Hallistet päris tugev, vastuvoolu aerutamine oli päris tükk tegemist. Kaldad on heinased ja võsased, pigem madalad, Jõesuu pool hakkavad natukene tõusma. Üksikud majad, Jõesuu pool aina rohkem. 

U. 13 km, 2h, veetase Navesti-Aesoo 192 cm
 

Kootsi silla lähistel

3 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Hei! Suur tänu kaartide ja kirjelduste eest! Sain abi nii Vihiküla tammest möödumisel kui ka täpse raja valimisel erinevatel ristidel ilma suure vaevata. Tegin kanuumatka sealt samast Võhma-Jaska silla alt kuni Pärnusse välja. See oli siis 24-25 mai 2024.

Anonüümne ütles ...

Lisan veel selle ka, et see tammi asi jäi pisut segaseks eriti kuna ma läksin madala vee ajal. Lõpuks läksin ikka sinu tähistatud raja järgi, aga tammist siis paremale minnes betoon silla juures oli rämpsu ja puid ees, et sealt ei saanud kanuuga läbi ja tuli ümber nurga kanuu ümber tõsta. Sõitsime välja teise tammeni/veskini ja sealt tõstsime tagasi jõkke.

Tuttpütt ütles ...

Tänud tagasiside eest. Käisin seal 4 aastat tagasi, eks võib jah olla, et nüüdseks sodi täis... aga ega täpselt ei mäleta enam :)