Emajõe Suursoo

Ahja, Emajõgi, Kalli, Peipsi

Kuupäev: 29.-30. juuli 2020
Kaart

Kalli jõe suue

Emajõe suursoo on mõnus üksildane ja vaikne paik, kus saab ojade, jõgede ja järvede vahel aerutada. 

Suursoos on  3 suurt ja 5 väiksemat järve: Leegu järv, Kalli järv, Soitsejärv, Võngjärv ning Lääniste Ahijärv, ühendatud on ka Koosa järv ja Peipsi järv. Jõgesid on samuti omajagu: Kargaja jõgi viib Koosa järvest Peipsisse, Kargaja jõgi on ühendatud Koosa jõe kaudu Emajõega. Piki Suursoo serva voolab Ahja jõgi, Peipsi pool on Kalli ja Apna jõgi, keskel seob kõik jõed ja järved kokku Emajõgi. Päris paras mitmepäevaseks matkaks. 

Alustasin sõitu Ahja jõelt Lääniste silla juurest, Emajõkke suubudes keerasin Peipsi poole. Kaldad on kõikidel jõgedel madalad, mõnusat ööbimispaika on natuke raskem leida. Emajõel on siin-seal kalameeste laagerdamispaiku. Hämardudes peab Emajõel eriti ettvaatlik olema, mootorpaate ikka sõidab ning juht ei pruugi madalat süsta näha. 

Kalli järv
Emajõgi ise on lai ja pikkade loogetega. Kaldad on niisked, madalad ja võsased. Ahja jõest u. 6 km Peipsi poole on Kalli jõe suue, kaldal oli ka lagunenud majake. Nii Emajõgi kui teised jõed on mudase põhjaga, aga laiad ja puhtad, risuvabad. Süsta kuskilt välja sikutama ei pea, välja arvatud päris Kalli jõe lähtes.

Kalli jõgi on natuke kitsam, roostikusem. Vool on väga tasane, vabalt saab vastuvoolu sõita. Mõned kilomeetrid ülesvoolu minnes jõgi hargneb - paremale läheb jõgi edasi Kalli järve poole, vasakule suundudes jõuab mõnesaja meetri pärast Peipsi järve. Iseenesest saab sealt võtta suuna Piirissaarele, u. 15 km aerutada. 

Paremale minnes on jõe ääres üks maja ning sealsamas lähedal Kalli parvemaja/ujuv saun. Varsti peale seda tuleb Kalli järv, üllatavalt suur, keskel maalilised kõrkjapuhmastikud. Edasi lõuna poole minnes läheb Kalli jõgi edasi, varsti hargneb uuesti: vasakule viib Leego järve, paremale edasi lähte suunas. 

Leego järve juures

Leego järv on madal, aer käib vabalt põhja, aga väga mudane. Vastaskaldalt paistab mingi majake. 

Paremale edasi minnes muutub jõgi aina kitsamaks, kaldad on jätkuvalt roostikulised ja madalad. Kallaste juures on vesi üsna madal, kohati muda takistab. Vool on mõnevõrra tugevam, kui enne, aga saab sõita üsna lihtsasti.

Vasakule saab veel minna Soitsejärvele ja Soitse jõele. 

Peagi hargneb uuesti: vasakult tuleb Apna jõgi, paremalt Kalli ise. Peaaegu kohe peale paremale pööret on hea koht, kus reisi lõpetada või alustada: väike "saareke", kuhu saab ilusti autoga ligi. Mingil endalegi arusaamatul põhjusel sõitsin mina aga edasi.

Sõidu lõpp

Kohe peale saart muutub Kalli madalaks mudaseks ojaks, peale seda madalaks mudaseks nireks ja lõpuks mudaseks kraaviks. Ja siis heinaseks kraaviks. Viimased 500 meetrit pidi süsta lohistama, kohati olid pisikesed kopratammikesed, kohati pidi kraavipervel lohistama, mis oli veel jubedam kui sopas sumpamine, sest võsa on tihe. 

Aga samas - kohale sai, lihtsalrt mudasemalt ja märjemalt kui oleks võinud. Sealt saab samuti süsta "veest" välja võtta ja autoga on ligipääs olemas. Teel oli üks tõkkepuu, aga lahti. Ehk kevadeti on rohkem vett, aga eelpool nimetatud saar on igal juhul mugavam.

U. 20km, u. 3h.

 

Kalli jõe suue-Peipsi järv

Kuupäev: 6. august 2022

Kaart

Väike jupp Kalli jõe suudmest Peipsini on rahuliku vooluga, siin-seal võrgud vms on ees, paadiliiklus üsna tihe. Kaldad on kõrkjased, mõnes kohas saab siiski kuiva jalaga laagerdada. Suudmes on mingi maja.

 U. 4km, u. 30 min.

 

Hommik Emajõel
Kommentaare ei ole: