Raudna jõgi

Viljandi järv - Tohvri sild

Kuupäev: 26.-27. juuni 2021

Takistused teel
Raudna on lättest alates kitsas ja käänuline, Kõpu jõe suubumisest alates laiem, rahuliku voolu ja
toomingatega palistatud kallastega jõgi. Rahulik ja huvitav sõita, toomingate õitsemise ajal ilus ja lõhnarikas sõit. Raudnast saab sõitu jätkata Hallistele
 
Sõitu saab alustada otse suudmest Viljandi järves. Silla juures on isetekkinud parkla ja saab süsta vette panna. Juunikuus oli jõgi kitsas, aga täiesti sõidetav. Alguses on väga palju heina ja kõrkjaid ees, kohati sõit ongi kõrkjavõsas. Jõgi on ka väga käänuline. Teel on kolm väga väikest tammi, kus peab vaatama, et kividesse kinni ei jääks. Arvatavasti kevadel suurvee ajal on jõgi laiem ja teel ka vähem sodi või saab palkidest kergemini üle.

Lagunenud sild
Jõepõhi on üldjuhul liivane või savine, vesi läbipaistev. Kaldad kas võsased või henased, aga pigem kõrged. Silmad tasub lahti hoida karuputke osas, seda natuke leidus ja oli piisavalt madal, et kaldaheinas mitte tähele panna. Mõnusaid ööbimiskohti silma ei hakanud - ööbimiseks tuleb kõrge kaldahein maha tampida.

Sõit on paras väljakutse - esialgu on jõgi väga käänuline, siis on palju oksi ja puid teel ees. Esimesed kümme kilomeetrit sai neist kuidagi ikka mööda, aga pidi palju keerama, käänama, üle rammima, hüppama, alt pugema ja pressima. Peale kümnendat kilomeetrit sattus ette mitmeid suuri kopratamme, kust pidi paadi üle või kõrvalt vedama. Mõned tammid olid ligi meeter kõrged ja päris laiad. Ja nii jätkus see kuni Tohvri sillani - palju pugemist ja hüppamist ning kokku oli ligi kümme üle tõstmist. Füüsiliselt mõnevõrra raske, õhtuks oli väsimus parajalt kallal. 
 
Kopratamm
Päris algajale ei soovita seda juppi sõita, eriti, kui pole harjunud paadiga üle takistuste rammima või puude alt kallutades pugema. Lisaks nõuab käänuline jõgi mõningat aerutamisoskust, mõnes kohas osutus süsta pikkus takistuseks.

Liikumiskiirus oli nii takistuste kui käänulise jõe tõttu päris madal, 25 km läbimiseks kulus 8h 15 min.

Kui aga eelpool mainitud takistused ei morjenda, siis jõgi ise oli väga ilus ja sõit raske, aga nauditav - kogu aeg oli midagi teha ja takistusi ületada. Sellistest väikestest jõekestest üks ilusamaid ja mõnusamaid, teel vedelevad puud muutusid pigem harjumuspäraseks. 
 
25 km, u. 8.15 tundi sõiduaega.
 

Kõpu jõe suue - Kuusekäära sild

Kuupäev: 17. mai 2020
Kaart

Raudna Kõpu suudme juures
Kõpu jõe suudmest alates muutub Raudna laiemaks. Ise tulin jõele jätkuna Kõpu jõelt, aga kui ainult Raudnat sõita, siis peaks paadi vette saama Tohvri sillalt.

Raudna vettelangenud puud
Vool on rahulik, alguses on jõgi laiem, risu eriti ees ei ole, hiljem on vettelangenud puid rohkem - mööda, läbi või üle saab, aga manööverdamist on rohkem, mis sõitmise huvitavaks teeb. Kohati on puud risti üle jõe, aga kaldad on piisavalt kõrged, nii et saab vabalt nende alt läbi sõita.

Ilus jõgi - kallastel on kõrged puud ja toomingad, kohati liivakaldad. Samas vaadete poolest mitte väga vaheldusrikas. Palju koprapesi, näha võib kitsi, haigrut ja jõgitildrit. Ja lademetes parte.

Vahel on ka mõned väiksemad tammid ja kiirevoolulisemad kohad.

U. 5-7 km enne Kuusekäära silda on kaldad lagedad karjamaad, siin-seal on talud ja veised.

25 km, u. 7 tundi sõiduaega.

Lemmjõe suue - Halliste

Kuupäev: 15. aprill 2022
Kaart
 
Lemmjõest alates on jõgi suhteliselt lai ja rahulik. Karuskosel on Seakayaking Estonia, kust saab kajakke-kanuusid rentida, ööbida vist samuti. Kaldad vaheldumisi võsased, Meiekose silla all on natuke kiirem vool ja kallastel mitmeid lõkke- ja telkimisplatse. 
 
Halliste jõgi on Raudnasse jõudes kitsam, ma ei pannud alguses Hallistesse jõudmist tähelegi. Siit saab edasi minna ülesvoolu või edasi Navestisse ja Pärnu jõkke.  

U. 8 km, tunnike sõitu.

Tegelikult toomingad õitsesid

Kommentaare ei ole: