Halliste jõgi

Kariste järv - Kanaküla

Kuupäev: 16. aprill 2022
Kaart

Mõned kilomeetrid enne Kanaküla
Väga hea vaheldusrikas jõgi. Sobib hästi pikemaks matkaks. Ilus ja looduskaunis, võimalus mitmeid loomi ja linde näha. Üks ilusamaid ja mõnusamaid jõgesid. 

Vett oli palju, ma ei tea, kas suvepoole või madalama veetaseme korral on jõgi sel lõigul läbitav.  Ilmselt pigem on, sest oli sügav juba alguses.

Sisse panin Vana-Kariste järvelt, ligipääs sinna ei ole hea, eramaa silte täis, aga mingi teejupi põhjakaldal leidsin. Väga ilus jõgi, järvest alates maju või sustust sisuliselt pole, kaldad on soised, aga aeg-ajalt tõusevad kõrgemale, nii et mõnusaid kuivi laagerdamiskohti on küllaga. Vaheldumisi metsa ja heinamaad, metsas oli vaid üks ületõste vajalik, suur jäme puu oli ees. Mõnes kohas pidi üle tüvi sõitma või alt pugema, aga üldiselt oli jõgi okstest ja puudest puhas, vahepeal pidi parajat slaalomit tegema, aga läbi sai ilusti. 

Vahepeal on jõgi sirge nagu joonlauaga tõmmatud, varsti peale seda oli jõgi madalam ja kitsam, keegi oli suure betoonjunni risti jõkke visanud, mis terve jõe sulges. Kuna veetase oli nagunii kõrge, siis sain kõrvalt üle põllu aerutades mööda, kuivema ilmaga ilmselt peab tõstma. 

Enne Kanaküla on kaks kiiremat väikest kärestikku.

Väga ilus, vaheldusrikas ja huvitav jõgi. 

U. 20 km, 4-6 tundi sõitu, veetase (Halliste-Riisa) 219 cm.


Kanaküla - Tõramaa vaatetorn

Kuupäev: 10. aprill 2020
Kaart

Saarelt Vardja kärestiku juures
Vesi eriti kõrge polnud. Alguses üksikud majad. Kõrged kaldal, mets, väga väga ilus. Kohati kiirem vool, Vardja kärestik oli mõnus kiirema vooluga koht. Risu jõel eriti ei olnud.

Väga vaheldusrikas jõgi: mets, luhad, risu, luhad, soo, kärestikke, kiiret voolu, aeglast voolu, saari. Peale Läti luhtasid kõrgema metsa vahel, siin-seal risu ees. Kahest kohast pidi seetõttu süsta välja võtma.

4-5 km stardist oli Vardja kärestik, pikem kiirema vooluga koht. Suhteliselt madal, nii et suve poole kivine. Vardja kärestiku juures on ka suuremat sorti saar, kus on hea paus teha ja piknikku pidada.

Põder Tõramaa luhal
Halliste sild 7-8 km stardist: betoonist ja maakivist, aastanumbrid peal. Enne seda on Meose veskipais, oli vabalt alla sõidetav.

12 km stardist Pärna sild, 21 km stardist Läti sild. Vist natuke enne Läi silda Villem Reimanni sünnitalu, mida võib vaadata. Pauna talu nimeks.

Tõramaa luha vaatetorni juures polnud vanajõge ollagi, pidi u. kilomeetri üle luha süsta lohistama. Jõekaldalt on vaatetorn näha.

Märgata oli koprapesi, kulle, jäälinde, Tõramaa luhtadel puksivaid kitsi ja toimetavaid põtru. Sai päris lähedalt vaikselt vaadelda. Loomi ja linde oli tublisti.

U. 34 km, 10,5h. Sh pause u 3,5h.
 
28. märts 2021, Pärna sild - Tõramaa vaatetorn: veetase oli 127 cm, Läti luhad olid vee all, sai isegi sõita, kuigi jäi natuke kinni. Vool tsipa kiirem, Tõramaa juures olid vanajõed sõidetavad - niipea kui torn paistma hakkas, siis peab korra süsta vanajõkke üle vedama ja edasi sai juba sõita. U. 24 km. 
 
6. oktoober 2023, Läti sild - Raudna suue: veetase 110 cm, võrdlemisi kõrge, sai mitmest takistusest üle luha mööda. Vool oli võrdlemisi kiire, kallastel veisekarjad. Korra pidi süsta üle vedama. Tõramaa luhad sõidetavad ei olnud. U. 20 km.
 

Tõramaa vaatetorn - Riisa sild

Kuupäev: 6. detsember 2020
 
Halliste ja Raudna ühinemiskoht
Lühike 10 km jupp. Hoolimata detsembrikuust ei olnud lund. Vool oli kuni Raudna jõe suudmeni üsna kiire, jõgi parajalt lai, sodist täiesti puhas.

Väga ilus ja kiire sõit. Kärestikke pole, ületõstmisi samuti mitte, risu ees ei ole. 
 
Mõned päevad tagasi oli kerge üleujutus, veetase oli natuke tavalisest kõrgem, Seekord oli vanajõgi Tõramaa vaatetorni juures vabalt sõidetav. 

Sõit kulges mööda luhtasid, kaldad olid heinased, ümberringi lage. Kallastel oli aeg-ajalt ilusaid vanu tammesid. Peale Raudna suuet muutus jõgi laiemaks ja rahulikumaks, kallastel oli veel tammesid, kohati meenutas parki. Siin-seal oli majasid ja talusid, varsti peale kahe jõe ühinemist on mõlemal pool kallast Riisa Rantšo. 

U. 10 km, 1-2h.  

6. oktoober 2023, Läti sild - Raudna suue: veetase 110 cm, võrdlemisi kõrge, sai mitmest takistusest üle luha mööda. Vool oli võrdlemisi kiire, kallastel veisekarjad. Korra pidi süsta üle vedama. Tõramaa luhad sõidetavad ei olnud. U. 20 km.
 

Riisa sild - Navesti jõgi

Kuupäev: 20. september 2020
 
Riisa silla lähistel
Riisa sillast Navesti jõeni on Halliste lai ja suhteliselt rahuliku vooluga, pigem sirge, vaid kergete
laugete loogetega. 
 
Mõni kilomeeter sillast allavoolu on jõel väike saar, sealt mööda minnes on jõgi kitsam ja natuke kiiremat voolu. Kaldad on metsased, põhiliselt lehtpuud, siin-seal on ka mõned kuused. Kaldad on  üsna kõrged, kohati võsased, kohati natuke lagedamad, kus saab mõnusasti pausi teha. 
 
Riisa silla juures on mõned majad paremal kaldal, suudmele lähenedes lähenedes on ainult mets. Natukene enne Navesti jõge on vasakul kaldal väike putka, eramaa.  Navestisse suubudes jääb paremale rippsild. 
 
Vool oli Hallistel keskmise tugevusega, võimalik ilusti ka ülesvoolu sõita. Navesti jõe juures võib edasi sõita allavoolu Pärnu jõe poole või võtta suund hoopis ülesvoolu - Navesti vool oli tasane, ei ole väga raske aerutada.
 
U. 5 km, u. 1h. 
 
15. aprill 2022, Raudna suue-Navesti jõgi: veetase oli 234 cm (Halliste-Riisa), jõgi oli palju kõrgem, vett palju, vastuvoolu raskem sõuda. 

Põdrad ja kitsed Tõramaa luhal

Kommentaare ei ole: