Salatsi jõgi

Mazsalaca - Salacgriva

Kuupäev: 22.-24. september 2023

Kaart

Esimene liivakivipaljandik
Salatsi jõgi algab Asti (läti keeles Burtnieks) järvest Põhja-Lätis ja suubub Salatsi (Salacgriva) juures Läänemerre.

Jõgi on kokku 95 km pikk ja sõidetav täies pikkuses, suhteliselt lai, kõrgete kallaste ja rahuliku vooluga, vahetevahel väiksemate kärestikega.

Paadi saab vette panna Valtenbergi mõisa juurest. Salacgriva ja Mazsalaca (Väike-Salatsi) vahel on vähese liiklusega tee, nii et kui ühe autoga minna, saab paadi starti jätta, auto viia Salacgrivasse ja siis näiteks rattaga tagasi Mazsalacasse tulla. U. 65km, 3-4h. 

Mazsalacast alates on jõgi lai, rahulik ja sügav. Vahetevahel on mõned väiksemad kärestikud ja kivised tammid, sügisel kippus sinna kohati kinni jääma, aga võib-olla rohkema veega aastaajal on mõnusam läbi sõita. Omajagu on liivakivipaljandikke, mõned kilomeetrit peale starti on Skanaiskalnsi liivakivipaljandik, kus pidi olema Baltimaade selgeim kaja. Salatsi jõe org on rahvuspark, nii et alguses on jõeäär pikitud erinevate ööbimis- ja laagerdamispaikadega, hiljem jääb natuke vähemaks. 
 
Jõgi jätkub üsna ühetaoliselt kuni Staiceleni, kus on tamm, millest on soovituslik paat ümber viia. 

Võsased kaldad
Peale Staicelet tuleb ööbimispaiku pikalt otsida, kaldad on võsased. Paar ametlikku ööbimiskohta on ka.

Umbes Mernieki kandist muutuvad kärestikud üha tihedamaks ja muidu üsna ühetaoline jõgi muutub huvitavamaks. Jätkuvalt oli kivine ja madal, sõidetav, aga paadi põhi sai siiski tublisti koputada ja kriipida. Vahepeal ära kandunud liivikivipaljandeid on jälle rohkem ja peale Merniekit on Sarkanase ("punased kaljud") liivakivipaljandik - pikk ja ilus. Seal ka väike kärestik ning kohe peale seda laagripaik. 

Enne Salacgrivat peab korra veel paadi välja tõstma kalatammi pärast, kust läbi ei saa. Paar sarnast tammi oli veel, aga sealt sai alla sõita. 

Väljatõste saab teha kohe peale Salacgriva silda parkla juures, natuke veel mere pool on ka väike jahisadam. 
 
U. 85 km, u. 13-14h puhast sõiduaega.
 
Sarkanase punased kaljud

Kommentaare ei ole: