Vasalemma jõgi

Vasalemma - Maeru

Kuupäev: 19. märts 2020
Kaart

Madala silla juures
Selles osas on Vasalemma jõgi päris kiire vooluga, päris algajal võib olla keeruline. Looduselamust ei saa, aga aerutada on huvitav.  Peale Maerut läheb looduslikult väga ilusaks, enne merd on palju maju.

Kiire vool. Alguses päris on mitmeid suvilaid jõe ääres, kalamehi on ka näha. Juba silla all päris kiire vool.

Kõrge veeseis. Väga kiirevooluline ja laineline, ilmselt palju kärestikke ja tammisid – praegu polnud näha, aga ilmselt suve poole paras klobistamine. Mitmeid saari ja kinnijäämiskohti.

Ümbervedu
Kiire vooluga kohas madal jalakäijate sild, käänaku taga ka, peab kiirelt reageerima. Sealt ümbervedu väikese saare pealt. Lõugav koer, aga üle silla ei tulnud. 

Hiljem kaks suurt risublokki, läbi ei saa. Ümbervedu. Peale silda muutus jõgi sügavamaks, Maeru kandis lagedamaks. Edasi oleks ka veel saanud minna.

Alustasin Vasalemma mõisa juures silla alt, lõpp kuskil Maeru kandis kaitseväe alal - Ämari lennuvälja lähistel. Mingit silti ei olnud, aga ma pole kindel, kas seal tohib maale minna. Seal ees palkidest sild, ümbervedu.

U. 6,5 km, 1h 20 min.

22. aprill 2020: vesi oli vähemalt pool meetrit madalam. Vool palju aeglasem. Kõikide sildade alt sai läbi. Ägedad kiire vooluga kohad olid nüüd rohkem kivide otsas istumised, aer kaapis kogu aeg põhja. Mõned uued saarekesed ka tekkinud. Üks väljatõste risust mööda saamiseks. Kokku 1h.

Maeru - meri

Kuupäev: 22. aprill 2020
Kaart

Isegi laiades kohtades olid puud ees
Alustasin ikka Vasalemmast, 1h pärast Maeru kandis. Vool oluliselt aeglasem, veeseis palju madalam.

Palju risu tee peal. Maeru kandis heinamaad, siis mets - korralik võsa, palju risu teel: välja tõstsin kokku kolm korda, üle ja läbi puude rammisin mitmeid ja mitmeid kordi.

Palju tammisid või kärestikke, praeguse veeseisu juures rohkem kivihunnikud. Kriipis põhja, aga läbi sai. 

Kloogajärve oja algus
Klooga järve kandis on parem kallas liikumiskeeluala - kaitseväe harjutusväljak. Seal on ka Kloogajärve oja, mis teoreetiliselt Klooga järvele viib, kus samuti sõidu lõpetada võib. Kõrgema veega saab ilmselt läbi, aga peab arvestama, et palju risu on teel. Lisaks peaks uurima kaitseväelt liikumisloa kohta. Lehtmets, kõrged kaldad, suvel lehtedega on ilmselt paras džungel.

Peale Kloogajärve oja lähevad kaldad kõrgemaks, liivased, pigem okaspuud. Väga ilus.

Siis tulevad majad, vesi jälle väga madal, aer kogu aeg kriibib põhja. Põllküla-Madise mnt sild. Peale
seda suur tamm, tuleb ringi vedada. Ja kohe peale seda kärestik, praeguse veeseisuga madal ja kivine, pigem hoida vasakule.

Edasi lehtmets kuni Paldiski-Padise mnt sillani, märgata luike, haigrut ja kurge. Sillalt mereni alla 10 minuti. Vajadusel saab ka tagasi sõuda, vahepeal kerge kärestik, sai üles pressida küll, aga suurema veega ilmselt peab vedama.

Väga ilus lõpp päikeseloojanguga merel, liivaste laidude vahel. Pakri saared paistavad. Võib matka sinna jätkata.

U. 12 km, 2h (ilma Vasalemma-Maeru otsata). Pause ei teinud.

Merel


Kommentaare ei ole: